PANDEMIA NE AFECTEAZĂ GRAV COPILĂRIA! VENIȚI, CU TOȚII, SĂ O APĂRĂM!

Săptămâna Educației Globale a debutat în cadrul Școlii Gimnaziale ”Radu Selejan” cu activitatea intitulată ”PANDEMIA NE AFECTEAZĂ GRAV COPILĂRIA! VENIȚI, CU TOȚII, SĂ O APĂRĂM!”. Marți, 17.11.2020, s-a desfășurat prima etapă a activității, în cadrul unei întâlniri online, cu participarea a 60 de elevi din clasele: a V-a C, a VI-a A, a VI-a  C, a VII-a C, a VIII-a A și a VIII-a B. Îndrumați de profesorii diriginți: Oana Mila, Darius Brîndușesc, Dora Stoian, Silvia Nedelcu, sub coordonarea profesorilor Alexandra Pitko și Claudia Purece, elevilor li s-a prezentat programul ”Global Education Week” și tema sub care se vor desfășura activitățile programului în acest an: It`s our world. Let`s take action! (”Lumea este a noastră! Să acționăm împreună!”). Prin intermediul unor instrumente digitale moderne ( Mentimeter, Jamboard, Padlet), elevii au identificat și apoi exprimat probleme și aspecte negative provocate de pandemia Covid, care le afectează în mod serios viața. Prin activități online desfășurate asincron, până la sfârșitul săptămânii,  elevii vor căuta soluții sau vor exprima mesaje în vederea rezolvării problemelor identificate de ei. Mesajele lor vor alcătui VOCEA COPILULUI DE AZI, care dorește să fie ascultată de adulți atunci când aceștia iau măsuri care îi privesc în mod direct.

Activitățile din cadrul programului ”Săptămâna Educației Globale” , derulate în școala noastră, se desfășoară în parteneriat cu alte școli din județ, Parteneriatul Educațional fiind inițiat de Școala Gimnazială Matei Basarab” Turnu Roșu”.

Diseminarea proiectului se va face în cadrul unei întâlniri online a tuturor școlilor partenere.

La final, îi vom ajuta pe elevi să-și facă cunoscută OPINIA!